AKCJA KRWIODAWSTWA W „KONIORZE”

W poniedziałek    2 października   2017   roku w Zespole Szkół Technicznych  w Lesznie (Koniorze )  odbyła się  pierwsza  w tym roku szkolnym  Akcja Honorowego Oddawania Krwi  zorganizowana przez Szkolny Klub Krwiodawców „ Wampirek” .

Akcja rozpoczęła się z dwugodzinnym opóźnieniem ze względu na awarię systemu komputerowego Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

W dniu dzisiejszym ten życiodajny płyn i nie dający się niczym zastąpić lek ratujący  życie  oddało  52   uczniów i pracowników szkoły . Zebrano   23,4  litra krwi .

18 uczniów  oddało krew po raz pierwszy .

14 uczniów nie oddało krwi ze względu na dwugodzinne opóźnienie .

Uczynią to w oddziale RCKiK w szpitalu w Lesznie w najbliższych kilku dniach

Następna akcja odbędzie się w styczniu 2018 roku  .

Klub krwiodawców „Wampirek” w leszczyńskim Koniorze istnieje 12 lat.

Krew oddajemy regularnie: trzy, cztery razy w ciągu roku szkolnego. Rocznie jest to około 100 litrów

Od momentu powstania Klubu Krwiodawców uczniowie honorowo oddali  ponad 1240 litrów krwi..

Uczniowie w „Koniorze” nie tylko oddają krew

Już ponad 90  uczniów i absolwentów zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego

Dawcą szpiku kostnego może zostać każdy, kto ukończył 18 a nie przekroczył 50 rok życia. Z grona potencjalnych dawców wykluczeni są chorzy na: HIV, zapalenie wątroby, cukrzyca czy choroby serca.

Zarejestrowana jako dawca osoba, czeka aż wśród potrzebujących znajdzie się osoba, która ma takie same cechy tkankowe. Wówczas uruchamia się całą procedurę ostatecznej kwalifikacji dawcy i pobraniu materiału do przeszczepu.

Dzięki temu zabiegowi, w Polsce, co roku ratuje się życie ponad 200 chorym na białaczkę.

Opiekun Koła Krwiodawców „Wampirek”

Rafał Becela

You may also like...