AKCJA KRWIODAWSTWA W „KONIORZE”

W poniedziałek 3 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Technicznych w Lesznie (Koniorze) odbyła się kolejna (trzecia w tym roku szkolnym) Akcja Honorowego Oddawania Krwi zorganizowana przez Szkolny Klub Krwiodawców „Wampirek” .
W dniu dzisiejszym ten życiodajny płyn i nie dający się niczym zastąpić lek ratujący życie oddało 54 uczniów i pracowników szkoły. Zebrano 25 litrów krwi. 10 uczniów oddało krew po raz pierwszy.
Następna akcja odbędzie się w czerwcu.
Klub krwiodawców „Wampirek” w leszczyńskim Koniorze istnieje 12 lat. Krew oddajemy regularnie: trzy, cztery razy w ciągu roku szkolnego. Rocznie jest to około 100 litrów. Od momentu powstania Klubu Krwiodawców uczniowie honorowo oddali ponad 1215 litrów krwi..
Uczniowie w „Koniorze” nie tylko oddają krew. Już ponad 90 uczniów i absolwentów zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Dawcą szpiku kostnego może zostać każdy, kto ukończył 18 a nie przekroczył 50 rok życia. Z grona potencjalnych dawców wykluczeni są chorzy na: HIV, zapalenie wątroby, cukrzyca czy choroby serca.
Zarejestrowana jako dawca osoba, czeka aż wśród potrzebujących znajdzie się osoba, która ma takie same cechy tkankowe. Wówczas uruchamia się całą procedurę ostatecznej kwalifikacji dawcy i pobraniu materiału do przeszczepu.
Dzięki temu zabiegowi, w Polsce, co roku ratuje się życie ponad 200 chorym na białaczkę.

Opiekun Koła Krwiodawców „Wampirek”
Rafał Becela

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *