Konferencja poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu

22 stycznia reprezentanci szkoły wraz z nauczycielem historii uczestniczyli w konferencji poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu w 3LO
Konferencja odbyła sie z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Pierwszy z zaproszonych prelegentów – dr Marek Rezler znawca i badacz dziejów Powstania Wielkopolskiego, opisał drogę Wielkopolan do niepodległości :od pracy organicznej do walki zbrojnej oraz obalił mit niechęci Józefa Piłsudskiego wobec Wielkopolski.
Kolejnym prelegentem był Starosta Leszczyński Pan Jarosław Wawrzyniak od lat badający dzieje powstania w naszym regionie. Przybliżył słuchaczom wiele epizodów, dat, nazwisk i ciekawostek, jakie towarzyszyły walkom powstańczym w rejonie Leszna.
Pan Krzysztof Handke opowiedział zaś o powstańczym rodowodzie stacjonującego do 1939 roku w Lesznie 55 Poznańskiego Pułku Piechoty oraz o wkładzie Wielkopolski w tworzenie Wojska Polskiego odradzającej się Rzeczypospolitej.
Na koniec członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919. Grupa Leszno” wraz z kolegami przedstawił uzbrojenie i wyposażenie jakiego używali powstańcy i żołnierze Wojsk Wielkopolskich.
Konferencji towarzyszyła wystawa pamiątek i publikacji dotyczących Powstania Wielkopolskiego ze zbiorów Pana Krzysztofa Handke.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *