Odwiedziliśmy wyjątkowe miejsce

Nie tylko fascynaci bunkrów, tajemnic wojennych czy militariów zachwycają się miejscem, do którego  dotarła klasa II TI1 w poniedziałek, 8 października.  Międzyrzecki Rejon Umocniony (to właśnie był cel wycieczki klasowej ) to jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych na świecie (!) : 30 metrów pod ziemią ciągną się korytarze, których długość wynosi 40 kilometrów ! Robi to niesamowite wrażenie.

W okolicach Międzyrzecza, między Odrą a Wartą w latach trzydziestych ubiegłego wieku, Niemcy, obawiając się ataku ze wschodu, zbudowali ten system umocnień.

Dzięki Panu Czesławowi, który był naszym przewodnikiem, poznaliśmy wiele tajemnic podziemnych korytarzy. Z autentyczną pasją i z zaangażowaniem opowiadał tak o wojennych losach bunkrów, jak i o ludziach z nimi związanych – żołnierzach niemieckich, „bratniej” Armii Czerwonej wyzwalającej te tereny w styczniu 1945 roku jak i o miejscowej ludności.

Obecnie podziemia nie są niewykorzystane: oprócz trasy turystycznej co roku zimuje tutaj ok. 30 tysięcy nietoperzy reprezentujących 12 gatunków (m.in. nocka dużego, nocka Bechsteina, gacka wielkoucha).  Mają tu idealne warunki – temperatura, wilgotność i … spokój. W 1998 roku powstał tu Rezerwat Przyrody NIETOPEREK .

Mamy nadzieję, że nie była to nasza ostatnia wycieczka klasowa. Wbrew pozorom nie trzeba pokonywać setek czy tysięcy kilometrów. Wiele interesujących miejsc jest w pobliżu . I zawsze po zwiedzeniu, wysłuchaniu, obejrzeniu, wzbogaceniu wiedzy, westchnieniach zachwytu – można wpaść do McDonalds’a 🙂

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *