Odwiedziny firmy ENEA Serwis oraz GPZ Leszno-Wschód w Gronówku

Zawód technika elektryka wymaga wiedzy na temat sieci elektroenergetycznej wysokich napięć WN i najwyższych napięć NN. W celu przybliżenia pracy elektroenergetyka uczniowie klasy III i IV technikum elektrycznego udali się na wycieczkę zawodoznawczą do siedziby ENEA Serwis w Gronówku. Po zapoznaniu ze strukturą organizacyjną firmy uczniowie zwiedzili warsztaty transformatorowe, gdzie naprawia się uszkodzone transformatory i gdzie znajduje się magazyn transformatorów elektroenergetycznych dla całej Wielkopolski.

Następnie udostępniono nam do zwiedzania otwartą stację energetyczną, gdzie schodzą się dwie linie elektroenergetyczne 220kV z Polkowic i Plewisk, które zasilają północno-wschodnią część byłego województwa leszczyńskiego oraz większe zakłady pracy, np. LFP. Uczniowie zapoznali się z praktycznym zastosowaniem urządzeń WN takich jak: autotransformatory NN/WN (220/110kV), odłączniki, wyłączniki, rozłączniki, uziemniki, ograniczniki przepięć, przekładniki prądowe i napięciowe. Zwiedzaliśmy budynek nastawni GPZ, gdzie znajduje się sterownia urządzeniami stacji (również wyłączona z użytku) oraz rozdzielnica SN. Dowiedzieliśmy się również o budowie całkowicie nowej stacji elektroenergetycznej, która ma być postawiona tuż obok aktualnie działającej. Po zwiedzaniu fabryki kabli TELEFONIKA, poznaniu nowoczesnych metod połączeń WAGO, zapoznaniu się z techniką wysokich napięć w GPZ Gronówko kolejnym etapem zdobywania wiedzy zawodowej będzie wycieczka do fabryki aparatów elektrycznych, rozdzielnic.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *