Rok Pamięci Ireny Sendlerowej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2018 , w którym przypada 10. rocznica śmierci Ireny Sendler, Rokiem Pamięci Ireny Sendlerowej. W czasie okupacji Irena Sendler pracowała w Wydziale Opieki Społecznej Miasta Warszawy, co uprawniało ją do wchodzenia na teren getta i udzielania Żydom pomocy medycznej. Wraz ze swymi współpracownikami Sendlerowa nosiła do getta jedzenie, leki, pieniądze i ubrania oraz zorganizowała akcję przemycania dzieci żydowskich z getta. W ten sposób uratowała około 2500 dzieci żydowskich. Dane dzieci zapisywała na paskach bibułki, które wkładała do słoików i zakopywała w ogródku. W 1965 r. została uhonorowana medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Do końca życia twierdziła, że mogła zrobić więcej.

W związku z akcją upamiętniania Ireny Sendlerowej przedstawiciele klas pierwszych uczestniczyli w projekcji filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej”, a następnie w konkursie wiedzy o bohaterce filmu.

Wyniki konkursu:
I miejsce- Marcin Domichowski 1TEL
II miejsce -Dawid Kamiński 1 TI2
III miejsce- Weronika Nadolna 1 TI1

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *