Tradycyjnie i współcześnie, czyli o tym, jak wkroczyliśmy w czas Świąt Bożego Narodzenia…

Ostatni dzień zajęć przed Świętami Bożego Narodzenia miał w naszej szkole wyjątkowy charakter. Rozpoczęliśmy nawiązaniem do tradycji wystawiania w okresie świątecznym jasełek (według „Encyklopedii staropolskiej” tak pierwotnie nazywano żłób dla podawania drobnej karmy zwierzętom; potem zaczęto w ten sposób nazywać przedstawienia religijne na Boże Narodzenie). Przygotowana pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Justyny Wileckiej inscenizacja ukazywała współczesne realia, jednak nie zabrakło w niej odwiecznego motywu walki dobra ze złem. W role aniołów i diabłów, Maryi i Józefa, zwyczajnych śmiertelników, a także komentatorów wydarzeń wcielili się z dużym zaangażowaniem uczniowie klas: 2 TP – Stefania Bartkowiak, Marika Stachowska, Filip Gorszkowiak, Mateusz Lewandowski, Wiktor Rimke, Konrad Topolski, 2 TM2 – Konrad Przewoźny, Konrad Kisielewicz, Maksymilian Siadek, 3 TM1 – Olivier Jabłoński, Kamil Idziak, 2 TI1 – Katarzyna Wodawska, 1 TI1 – Mikołaj Rybiński. Zabarwione humorem, ale też skłaniające do refleksji dialogi wprowadziły widzów w świąteczny nastrój, który towarzyszył nam także podczas koncertu kolęd i popularnych piosenek związanych z Bożym Narodzeniem. Mieliśmy okazję podziwiać muzyczne talenty naszych instrumentalistów i wokalistów: Kingi Olszewskiej, Zuzanny Samól, Mateusza Mejzy, Mikołaja Kaczmarka, Pawła Ganczarskiego, Eryka Jaszkiewicza, Alana Maciejewskiego, Pawła Sobkowiaka i Szymona Ptaszyńskiego.

Kulminacyjnym momentem była msza święta – ten dzień poświęcony był bowiem także na drugą część szkolnych rekolekcji. Eucharystia sprawowana przez naszych katechetów – ks. Arkadiusza Pałkę i ks. Patryka Nachaczewskiego – sprzyjała zadumie nad istotą Świąt, zainspirowała pytania o to, co w powinno w nich być najważniejsze.

Radość towarzysząca Świętom udzielała się wszystkim także podczas okolicznościowego karaoke i w trakcie klasowych spotkań opłatkowych: były życzenia, upominki, słodkości i wspólne rozmowy, na które w codziennym zabieganiu często brakuje czasu.

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do stworzenia tego dnia szczególnej atmosfery, serdecznie dziękujemy!

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *