AKCJA KRWIODAWSTWA W „KONIORZE”

W czwartek   19 stycznia 2017   roku w Zespole Szkół Technicznych  w Lesznie (Koniorze )  odbyła  się Akcja Honorowego Oddawania Krwi  zorganizowana przez Szkolny Klub Krwiodawców „ Wampirek” .

W dniu dzisiejszym ten życiodajny płyn i nie dający się niczym zastąpić lek ratujący  życie  oddało  60   uczniów i pracowników szkoły . Zebrano   27  litrów krwi .

Kolejnych  3 krwiodawców zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego

Następna akcja odbędzie się na początku kwietnia .

Klub krwiodawców „Wampirek” w leszczyńskim Koniorze istnieje 12 lat.

Krew oddajemy regularnie: trzy, cztery razy w ciągu roku szkolnego. Rocznie jest to około 100 litrów

Od momentu powstania Klubu Krwiodawców uczniowie honorowo oddali  ponad 1160 litrów krwi..

Uczniowie w „Koniorze” nie tylko oddają krew

Już ponad 90  uczniów i absolwentów zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego  ( dzisiaj do tej grupy dołączyło 3 uczniów )

Dawcą szpiku kostnego może zostać każdy, kto ukończył 18 a nie przekroczył 50 rok życia. Z grona potencjalnych dawców wykluczeni są chorzy na: HIV, zapalenie wątroby, cukrzyca czy choroby serca.

Zarejestrowana jako dawca osoba, czeka aż wśród potrzebujących znajdzie się osoba, która ma takie same cechy tkankowe. Wówczas uruchamia się całą procedurę ostatecznej kwalifikacji dawcy i pobraniu materiału do przeszczepu.

Dzięki temu zabiegowi, w Polsce, co roku ratuje się życie ponad 200 chorym na białaczkę.

Opiekun Koła Krwiodawców „Wampirek”

Rafał Becela