Podium dla „Koniora”

W dniu 29 kwietnia 2014 roku odbyło się uroczyste podsumowanie finału konkursu informatycznego w Górze. Kolejna już edycja, tym razem „XIV Międzywojewódzkiego Górowskiego Konkursu Informatycznego”, która rozegrała się 20 marca 2014 roku, przyciągnęła spore grono zawodników ze szkół średnich województwa wielkopolskiego oraz dolnośląskiego. Zawody rozegrały się w dwóch kategoriach: „rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem języków programowania” oraz „rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem oprogramowania użytkowego”. Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap rozegrał się w szkołach macierzystych, gdzie zadaniem uczestników było przygotowanie odpowiednich prac i oddanie ich w nieprzekraczalnym terminie do dnia 28 lutego 2014 roku. Komisja konkursowa po zebraniu oraz ocenie prac postanowiła wyróżnić najlepsze, a następnie przesłać je do eliminacji finałowych, gdzie przeszły ponowną weryfikację i zakwalifikowały ich autorów do finału konkursu.

„W naszej szkole kładziemy duży nacisk na tematykę programowania. Umiejętność tworzenia poprawnych algorytmów, myślenia przyczynowo – skutkowego oraz pisania prawidłowego kodu programu jest w technologii IT niezwykle ważna. Naukę programowania rozpoczynamy już w klasie pierwszej, gdzie uczniowie mają możliwość uczestniczenia w kółku programistycznym” – opowiada z uśmiechem dr inż. Szymon Biernat, prowadzący wspomniane zajęcia. „Zajęcia dodatkowe prowadzone są w dwóch grupach. Do grupy początkującej należą osoby, które dopiero rozpoczęły naukę programowania i uczą się podstaw zapisu algorytmów oraz określonych technik. Do grupy zaawansowanej należą osoby, które opanowały w wysokim stopniu tę sztukę. Tutaj rozwiązujemy już złożone zadania problemowe, konkursowe, czy nawet olimpijskie. Należy też zauważyć, że również na zajęciach z programowania uczniowie mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności zarówno w zakresie podstawowym jak i zaawansowanym.”

Ze względu na duże zainteresowanie oraz wysoką liczbę zawodników konkurs został rozegrany w PCDNiPPP oraz CKPiU w Górze o godzinie 9.00 oraz 12.00. W kategorii „rozwiązywania problemów z wykorzystaniem oprogramowania użytkowego” zawodnicy zmierzyli się z zadaniem dotyczącym baz danych. Tutaj ich celem było zbudowanie części systemu informatycznego zajmującego się obsługą szkolnego sekretariatu. Zawodnicy mogli wykorzystać do tego celu dowolne narzędzia informatyczne, np. MS Access, Excel, PHP, SQL. Najważniejsze było poprawne rozwiązanie zadania. Najlepszym zawodnikiem w tej kategorii okazał się Krzysztof Wawrzyniak – uczeń klasy 4TI Zespołu Szkół Technicznych w Lesznie, który zdobył 1 miejsce. Z kolei w kategorii „rozwiązywania problemów z wykorzystaniem języków programowania” zawodnicy zmierzyli się z 3 zadaniami. Uczestnicy konkursu zgodnie stwierdzili, że najwięcej problemów przysporzyło im zadanie 1, które wymagało nie tylko wyobraźni, ale także dobrej znajomości algorytmów matematycznych oraz programistycznych. Zadania można było rozwiązywać wykorzystując dowolne języki programowania, między innymi: Turbo Pascal, C++, czy też Java. W tej kategorii, dwóch uczniów naszej szkoły zdobyło miejsce na podium. Był to Sławomir Greczyn – Czereśniowski, uczeń klasy 4TI, który zdobył 2 miejsce, oraz Kacper Grocholski, uczeń klasy 3TI, który zdobył 3 miejsce.

„Jesteśmy bardzo dumni z sukcesów naszych podopiecznych i mamy nadzieje, że w kolejnych latach również będą mogli powtórzyć swoje sukcesy, nie tylko w kategorii szkół średnich, ale także już jako studenci szkół wyższych. Osobiście bardzo cieszę się, że praca włożona na zajęciach dodatkowych przyniosła tak wysokie efekty i zaowocowała miejscem 1 2 i 3 na podium” – dodaje na zakończenie opiekun zawodników – dr inż. Szymon Biernat.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.