Program Leonardo da Vinci 2012 – 2014

„Łamanie barier w edukacji kobiet w dziedzinach inżynierii, technologii i nauki”

W dniach  23 – 26 września 2013r. uczennica kl. IV LG Kasia Wesołek i nauczycielka p. Halina Pacha-Gołębiowska jako przedstawicielki ZST w Lesznie brały udział wraz z grupą uczestników ze  szkół: II LO i ZSET z Leszna oraz z ZSZ ze Wschowy w 4 dniowych warsztatach we Francji w ramach  programu Leonardo pod tytułem „Łamanie barier w edukacji kobiet w dziedzinach nauki, inżynierii i technologii”.

 

Obseracja zmagan konkursowychnaszych uczennic

Potrzebą tego projektu jest pomoc w zwiększeniu liczby młodych kobiet rozważających karierę w dziedzinie nauki, inżynierii i technologii.

O projekcie: „Projekt ten wypływa z potrzeby zachęcania młodych kobiet do rozważenia zawodu w dziedzinie nauki, inżynierii i technologii (SET) jako opcji kariery. Jest to potrzebne ze względu na fakt, że mamy niski pobór młodych kobiet rozważających lub wybierających zawody bazujące na nauce, inżynierii i technologii (SET).

Poprzez rozwijanie tego projektu chcielibyśmy zmienić nastawienie umysłu, rozwinąć odpowiednie zasoby a poprzez angażowanie młodych ludzi i pomoc w podniesieniu aspiracji możemy pomóc UE spełnić swoje ambitne cele, którymi może być wiedza społeczna. Możemy zapewnić, iż młodzi ludzie sprostają wyzwaniom wciąż zmieniającego się świata. Staramy się motywować i angażować w celu zmniejszenia ilości młodzieży wypadającej z systemu”.

Podczas tych kilku dni miałyśmy okazję zapoznać się z systemem szkolnictwa nie tylko we Francji ale i w krajach partnerskich, z warunkami edukacyjnymi średniej szkoły technicznej, z działalnością w kierunku podejmowania pracy w wyuczonym zawodzie a także  z codziennymi problemami młodzieży. Zwiedziłyśmy fabrykę SAFRAN – wytwórcę silników rakietowych do współczesnych pojazdów kosmicznych. Mogłyśmy porozmawiać z kobietami, które  pracują tam jako m.in. szef laboratorium projektowego, naczelny inżynier produkcji oraz stażystka – doktorantka.

Oprócz wytężonej pracy w wielu zadaniach konkursowych i quizach, był także czas na zwiedzanie urokliwego miasta Evreux i Paryża, co prezentujemy na zdjęciach.  HPG

g2O wyjeździe pisała także lokalna gazeta.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.