Rozwijamy swoją pasję – Twoją też!!!

W ZST w Lesznie uczniowie mają wiele możliwości, aby realizować swoje pasje i zainteresowania. Umożliwiają to liczne koła zainteresowań, o których informacje znajdują się w gablotach w szkole i na www.zst-Leszno.pl. W szkole funkcjonują także specjalistyczne kółka zainteresowań umożliwiające praktyczne poznawanie tajników przyszłego zawodu. Poprzez ćwiczenia praktyczne na profesjonalnym sprzęcie technicznym doskonalimy umiejętności oraz wspieramy rozwijanie zainteresowań uczniów.

111_top

111_k111_pMłodzi mechatronicy doskonalą swoje umiejętności z zakresu programowania robotów w ramach pozalekcyjnych zajęć koła  mechatronicznego. Efekty ich pracy można zobaczyć podczas licznych pokazów zarówno w szkole jak i poza nią.

 

111_c111_zNatomiast na kółku technicznym uczniowie mają możliwość budowania układów pneumatycznych według własnych projektów i zgłębiają w ten sposób wiedzę z zakresu mechaniki i pneumatyki. W swoich działaniach wykorzystują wiadomości, które zdobyli podczas zajęć lekcyjnych. Oprócz „zabawy” na specjalistycznych stanowiskach pneumatycznych uczą się programowania sterowników, a także wykorzystania już uruchomionych do realizacji funkcji elementów wykonawczych tj. siłowników,  modelu przejścia dla pieszych, pracy solaru itd. Na uwagę zasługuje fakt, że swoje pomysły uczniowie mogli zaprezentować na Festiwalu „Czas Zawodowców”, a także podczas Targów Edukacyjnych i Drzwi Otwartych Szkoły. Są to również świetne ćwiczenia przygotowujące do egzaminu zawodowego.

111_DSC05156111_image008Z kolei w ramach koła programistycznego przyszli technicy informatycy poszerzają wiadomości z zakresu programowania w różnych językach: Pascal, Delphi, C++, Jawa itd. Uczniowie biorą udział w licznych konkursach, np. w ubiegłym roku zajęli II i III miejsce w Międzywojewódzkim Górowskim Konkursie Informatycznym, otrzymali wyróżnienie w Olimpiadzie Informatycznej w Lesznie oraz w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym, gdzie wyprzedzili uczniów z Francji, Kanady, Rosji i Niemiec. Samodzielnie podjęli się montażu sieci komputerowej w całym budynku szkolnym. Mogli zrealizować tak duże przedsięwzięcie właśnie dzięki uczestnictwu w zajęciach pozalekcyjnych, co pozwoliło im połączyć wiedzę teoretyczną z umiejętnościami praktycznymi. Efekty swojej pracy mogli zaprezentować podczas ubiegłorocznego Festiwalu „Czas Zawodowców”. Generalnie uczniowie naszej szkoły zajęli piątą lokatę na 35 szkół w ogólnej okręgowej klasyfikacji Projektów w ramach programu „Czas Zawodowców”.

111_2014-01-03 10.07.15111_1363091879628Swoje pasje związane z konstruowaniem uczniowie mogą rozwijać na kółku modelarskim. Powstanie modelarni, jest nową, ciekawą ofertą programową i edukacyjną dla młodzieży w Zespole Szkół Technicznych. Na zajęciach panuje „niewymierna atmosferę przychylności” sprzyjająca spokojnej, twórczej pracy młodzieży. Scenariusze warsztatów realizowane są  metodą projektu i zostały oparte o ciekawe przykłady z życia codziennego. Uczniowie poznają budowę takich urządzeń jak: kolumny głośnikowe, gramofony, rowery, modele latające i inne techniczne elementy. Uczą się również naprawiania urządzeń, które często przynoszą z domu. Podczas zajęć kładziemy nacisk na praktyczne umiejętności, które pomagają w rozwoju technicznym naszym uczniom.

Jak widać, w naszej szkole po lekcjach trudno się nudzić. Sądzimy, że przyszli uczniowie naszej szkoły aktywnie przyłączą się do realizowania wspólnych zamierzeń. Dzięki temu będą mogli rozwijać swoje pasje techniczne przydatne również w  życiu codziennym.
HPG

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.