Sprawozdanie – krwiodawstwo
W poniedziałek 14 grudnia 2014 roku odbyła się kolejna zbiórka krwi w Zespole Szkół Technicznych w Lesznie. Podczas trwającej prawie sześć godzin zbiórki ten życiodajny płyn oddało 69 młodych krwiodawców.
Krew oddajemy regularnie: trzy, cztery razy w ciągu roku szkolnego. Rocznie jest to około 100 litrów W trakcie poniedziałkowej akcji udało się zebrać ponad 31 litrów krwi. Klub krwiodawców w leszczyńskim Koniorze istnieje ponad 10 lat. Przez cały ten czas zebrano ponad 1000 litrów krwi.
Krew jest bezcennym lekiem, którego nie da się stworzyć syntetycznie. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów pozwala ratować życie i zdrowie. Obecnie we wszystkich stacjach krwiodawstwa jej brakuje, dlatego lekarze apelują o oddawanie tego bezcennego płynu.
Klub krwiodawców „Wampirek” powstał w 2004 r. i należą do niego uczniowie z naszej szkoły.
Inicjatorem powstania klubu był nauczyciel fizyki pan Rafał Becela . Od 2004 roku regularnie krew oddawała klasa której był wychowawcą . Potem akcję rozpropagował wśród uczniów innych klas i w 2004 roku powstał Szkolny Klub Krwiodawców „Wampirek „
Uczniowie z „Koniora” nie tylko oddają krew.
Od trzech lat kilkunastu uczniów ZST figuruje w komputerowej bazie danych jako potencjalni dawcy szpiku kostnego
Dawcą szpiku kostnego może zostać każdy, kto ukończył 18 i nie przekroczył 50 roku życia. Z grona potencjalnych dawców wykluczeni są chorzy na: HIV, zapalenie wątroby, cukrzycę czy choroby serca. Zarejestrowany jako dawca czeka, aż wśród potrzebujących znajdzie się osoba, która ma takie same cechy tkankowe (tzw. brat genetyczny ). Wówczas uruchamia się całą procedurę ostatecznej kwalifikacji dawcy i pobrania materiału do przeszczepu.
Dzięki temu zabiegowi w Polsce co roku ratuje się życie ponad dwustu chorym na białaczkę.
Niestety kilka tysięcy osób rocznie umiera tylko dlatego iż zbyt mało osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku .
Osoby które mogą uratować życie chorym na białaczkę po prostu o tym nie wiedzą . Sam proces pobierania komórek macierzystych szpiku kostnego jest bezbolesny i przypomina jedna sesję dializy .
W tym roku szkolnym zorganizujemy specjalną akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego
Rafał Becela
Najnowsze komentarze