Światowy Dzień AIDS

Czy wiesz, że…

Co roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS.

Ten dzień to bardzo dobra okazja na zwrócenie uwagi na profilaktykę HIV/AIDS: PrEP, PEP oraz profilaktykę wertykalną i leczenie antyretrowirusowe (ARV).

  • PrEP – profilaktyka przed narażeniem na zakażenie HIV, czyli stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) u osób niezakażonych w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia HIV drogą kontaktów seksualnych. Leki ARV mogą być przyjmowane albo regularnie – w sposób ciągły, bądź doraźnie – tuż przed i po zachowaniu ryzykownym. Ta profilaktyka jest skuteczna w ok. 96% po warunkiem, że lek jest prawidłowo stosowany. PrEP nie chroni przed innymi zakażeniami przenoszonymi drogą płciową.
  • PEP – profilaktyka po narażeniu na zakażenie HIV (gwałt, przypadkowe zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia, kontakt z krwią osoby zakażonej) poprzez podanie leków antyretrowirusowych (ARV) w celu minimalizowania ryzyka zakażenia HIV. Pacjent powinien natychmiast zgłosić się do szpitala zakaźnego, prowadzącego terapię antyretrowirusową. Im szybciej zostaną podane leki antyretrowirusowe, tym większa szansa na uniknięcie zakażenia.
  • Profilaktyka wertykalna – zapobieganie przeniesienia zakażenia HIV z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, porodu i podczas karmienia piersią, dając zakażonej HIV kobiecie szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Ryzyko przeniesienia wirusa z matki na dziecko jest największe wtedy, gdy kobieta nie jest świadoma swojego zakażenia.
  • Leczenie antyretrowirusowe (ARV) – jest także profilaktyką nowych zakażeń HIV: ilość wirusa w organizmach osób żyjących z HIV, które przyjmują leki antyretrowirusowe zgodnie z zaleceniami lekarza obniża się do bardzo niskich wartości; niższych niż granica wykrywalności czułymi metodami diagnostycznymi. Dzięki temu praktycznie nie ma ryzyka przeniesienia zakażenia na niezakażonych HIV partnerów seksualnych przez osoby żyjące z HIV.

 

Pamiętaj o możliwości szybkiej diagnostyki:

  • Wykonanie testu (która jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV i innych STIs).
  • Test na HIV – bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo – można wykonać w jednym z punktów konsultacyjno – diagnostycznych (PKD)

 

 Więcej na: https://aids.gov.pl/czywieszze/

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.