Tradycyjnie i współcześnie, czyli o tym, jak wkroczyliśmy w czas Świąt Bożego Narodzenia…

Ostatni dzień zajęć przed Świętami Bożego Narodzenia miał w naszej szkole wyjątkowy charakter. Rozpoczęliśmy nawiązaniem do tradycji wystawiania w okresie świątecznym jasełek (według „Encyklopedii staropolskiej” tak pierwotnie nazywano żłób dla podawania drobnej karmy zwierzętom; potem zaczęto w ten sposób nazywać przedstawienia religijne na Boże Narodzenie). Przygotowana pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Justyny Wileckiej inscenizacja ukazywała współczesne realia, jednak nie zabrakło w niej odwiecznego motywu walki dobra ze złem. W role aniołów i diabłów, Maryi i Józefa, zwyczajnych śmiertelników, a także komentatorów wydarzeń wcielili się z dużym zaangażowaniem uczniowie klas: 2 TP – Stefania Bartkowiak, Marika Stachowska, Filip Gorszkowiak, Mateusz Lewandowski, Wiktor Rimke, Konrad Topolski, 2 TM2 – Konrad Przewoźny, Konrad Kisielewicz, Maksymilian Siadek, 3 TM1 – Olivier Jabłoński, Kamil Idziak, 2 TI1 – Katarzyna Wodawska, 1 TI1 – Mikołaj Rybiński. Zabarwione humorem, ale też skłaniające do refleksji dialogi wprowadziły widzów w świąteczny nastrój, który towarzyszył nam także podczas koncertu kolęd i popularnych piosenek związanych z Bożym Narodzeniem. Mieliśmy okazję podziwiać muzyczne talenty naszych instrumentalistów i wokalistów: Kingi Olszewskiej, Zuzanny Samól, Mateusza Mejzy, Mikołaja Kaczmarka, Pawła Ganczarskiego, Eryka Jaszkiewicza, Alana Maciejewskiego, Pawła Sobkowiaka i Szymona Ptaszyńskiego.

Kulminacyjnym momentem była msza święta – ten dzień poświęcony był bowiem także na drugą część szkolnych rekolekcji. Eucharystia sprawowana przez naszych katechetów – ks. Arkadiusza Pałkę i ks. Patryka Nachaczewskiego – sprzyjała zadumie nad istotą Świąt, zainspirowała pytania o to, co w powinno w nich być najważniejsze.

Radość towarzysząca Świętom udzielała się wszystkim także podczas okolicznościowego karaoke i w trakcie klasowych spotkań opłatkowych: były życzenia, upominki, słodkości i wspólne rozmowy, na które w codziennym zabieganiu często brakuje czasu.

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do stworzenia tego dnia szczególnej atmosfery, serdecznie dziękujemy!

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.