W odwiedzinach u Wawelskiego…

Tradycyjnie Szkolny klub Filmowy „KADR” zorganizował jesienną wycieczkę. W tym roku celem stała się dawna stolica Polski – Kraków. Miasto, które urzeka zabytkami i niepowtarzalną atmosferą jest celem wycieczek turystów z całego świata. Kraków jest czymś więcej niż zwykłym miastem. Odwiedzających najbardziej pociąga jego stara i przebogata tradycja, wspaniałe zabytki, światowy poziom najróżniejszych imprez kulturalnych. Trzyosobowa grupka naszej szkoły nie marnowała czasu : Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki, Kazimierz, Klasztor Paulinów na Skałce, ulica Floriańska, Kopiec Kościuszki, Collegium Maius czy Wawel to tylko niektóre odwiedzone przez nas miejsca. Największe wrażenie zrobiła na nas jednak trasa turystyczna „Stary Kraków” POD krakowskim rynkiem . Wykopaliska archeologiczne trwające nieprzerwanie od 2005 do 2010 roku w pobliżu Sukiennic zaowocowały powstaniem tej trasy. Odkryto wówczas ogromne bogactwo śladów wielowiekowej historii tego miejsca. Pod płytą Rynku powstał unikalny na skalę europejską rezerwat archeologiczny o powierzchni blisko 4000 m2. Trzeba przyznać, że władze miasta postarały się, aby miejsce to stało się turystyczną atrakcją: lasery, hologramy, projektory, światło, dźwięk,… wszystko to sprawia, że przenosimy się do Krakowa czasów Kazimierza Wielkiego czy królowej Bony. W bardzo atrakcyjnej formie przedstawiona jest historia grodu Kraka od jego powstania do współczesności. Pod Rynkiem spędziliśmy półtorej godziny, a jeszcze zostało sporo do obejrzenia i wysłuchania. Gdy będziecie w Krakowie obowiązkowo odwiedźcie to miejsce ! Oczywiście nie obyło się bez wizyty u Smoka Wawelskiego stojącego u stóp Wawelu i ziejącego ogniem co jakiś czas. Bardzo się ucieszył, że odwiedzili go uczniowie naszej szkoły… Kraków można polubić (wręcz pokochać) i wracać do niego wielokrotnie lub z niesmakiem wyjeżdżać twierdząc, że komercja, tłumy turystów i wysokie ceny. Miasto to potrafi być bowiem miastem smutnym, wręcz depresyjnym, sprzyjającym dekadenckim nastrojom. Ale równie dobrze można się w nim wspaniale zabawić. Niezależnie od indywidualnych odczuć przynajmniej raz w życiu należy zawitać do grodu „Gada Wawelskiego” i samemu wyrobić sobie opinię o tym wyjątkowym mieście…

193d31898a09f2ae11bede51db1d0812

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.