Wycieczka do Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach

W imieniny grudnia tj. 12.12.2013r klasa IV EL wybrała się na wycieczkę do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach znanej ze stacjonujących tam samolotów F-16. Po przyjeździe i zorganizowaniu przepustek , uczniowie wraz z wychowawcą zwiedzili najnowocześniejszą jednostkę ratowniczą w Polsce gdzie zobaczyli wozy strażackie i chemiczne oraz dowiedzieli się jakie są procedury akcji ratunkowej w razie awaryjnego lądowania samolotu. Następnie wszyscy udali się do hangarów gdzie mechanicy remontują stare i zabytkowe samoloty. Podziwiać można było między innymi Yaka 11 czy PZL-104 Wilga. Następnym punktem wycieczki było odwiedzenie spadochroniarni, w której suszone są spadochrony hamujące samolot w razie oblodzenia pasa startowego lub awarii hamulców.

 f16

Uczniowie przez chwilę mogli choć trochę poczuć się jak pilot przymierzając specjalny kask czy kamizelkę ratunkową. Służący tam wojskowi zaprezentowali  sprzęt ratujący życie pilota w razie konieczności  opuszczenia samolotu nad terenem wroga czy wodą . Ostatnią i docelową atrakcją było wejście do hangaru, gdzie naprawiane i konserwowane są jedne z najnowocześniejszych samolotów bojowych na świecie F-16 (osiągające ponad 2000km/h). Niestety tajemnica wojskowa nie pozwoliła na dokładne zapoznanie się z wszystkimi systemami i parametrami popularnego „efa” jednak sama możliwość zrobienia sobie zdjęcia przy śmiercionośnej broni mającej chronić nasz kraj , zrobiła na uczestnikach wycieczki duże wrażenie. Po zwiedzeniu lotniska wszyscy uczniowie wrócili bezpiecznie do domu.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.