Wycieczka do Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Lesznie

Dnia 15 października nasza klasa wraz z wychowawczynią udała się do Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Lesznie. Jest to miejsce, w którym (na podstawie dokonywanych pomiarów i obserwacji) prognozuje się pogodę dla danego regionu. Przyrządy, jakie tam poznaliśmy to: termometry gruntowe, heliograf (czyli urządzenie, które służy do pomiaru czasu nasłonecznienia) deszczomierz, wiatromierz, oraz klatka meteorologiczna. Kontrola tych urządzeń jest cogodzinna (przez całą dobę). Umiejscowienie takiej stacji jest ściśle określone. Musi być daleko od miasta, ale też nie powinna znajdować się na odludziu, na środku pola, ponieważ pomiary byłyby wtedy mniej dokładne. Na przykład w mieście, gdzie wietrzność jest z reguły mniejsza, temperatura byłaby większa. Natomiast na polu wiatry tą temperaturę by obniżały. Na koniec Pani Urszula Sroka pokazała nam jak wyglądają takie pomiary i jak się je odczytuje. W tym zawodzie bowiem niezbędna jest doskonała znajomość fizyki i geografii.

Klasa 3LG z wychowawczynią Danutą Andrzejewską.

95cd7e8205fe5b76a7e56db1456b8da5 9305c671ca37d7cf1d5a7f845f77a17b

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.